P R  O T O K Ó Ł   N r  XXVIII / 2005

z sesji  RADY MIASTA USTROŃ

odbytej w  dniu  27 stycznia 2005 r.

            W  sesji  udział wzięło 15-tu radnych.

W sesji uczestniczyli p.Alfred Brudny – radny Sejmiku Śląskiego, Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Bogdan Baron i st.chor. Straży Granicznej Piotr Stebel.

 Listy obecności radnych oraz zaproszonych gości stanowią załącznik nr 1 do protokołu.

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie  jej prawomocności

     Sesja Rady Miasta rozpoczęła się w dniu 27 stycznia 2005 roku o godz. 14-tej w  sali sesyjnej Urzędu Miasta w Ustroniu. Sesję otworzyła i prowadziła    obrady Przewodnicząca Rady E.Czembor. Po przywitaniu radnych  oraz gości  Przewodnicząca Rady  stwierdziła, na podstawie listy obecności, że obrady sesji są prawomocne.

Przed przystąpieniem do obrad Przewodnicząca oraz Burmistrz I.Szarzec złożyli radnemu J.Kurowskiemu  życzenia  z okazji „okrągłego” jubileuszu Jego urodzin.

2. Uchwalenie porządku obrad

Projekt porządku obrad przedstawiła Przewodnicząca E.Czembor poczym wniosła propozycję by przed przystąpieniem do omówienia p-tu 4-go porządku obrad   radny Sejmiku A. Brudny przedstawił  informację n/t zasad pozyskiwania środków z funduszy unijnych i funduszy pomocowych a także o inwestycjach  realizowanych z tych środków na terenie naszego powiatu i miasta Ustronia.

 Nie wniesiono innych propozycji  zatem po uzupełnieniu porządku obrad  o wystąpienie  radnego  A.Brudny Przewodnicząca E.Czembor zarządziła  głosowanie w wyniku którego porządek obrad sesji został przyjęty  przez 11-tu radnych przy  jednym głosie wstrzymującym.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

3. Przyjęcie protokołu Nr XXVII/2004 z sesji Rady Miasta odbytej w dniu
16 grudnia 2004 r.

            Do skrótu protokołu przedstawionego przez Wiceprzewodniczącego  S.Malinę  nie wniesiono uwag. Został on przyjęty jednogłośnie  przez 12-tu  radnych  obecnych na sesji.

3a. Wystąpienie radnego Sejmiku Śląskiego Alfreda Brudny

            W swoim wystąpieniu radny  informował o możliwościach pozyskiwania środków przez samorządy na realizację swoich zadań. Stwierdził,  że  ze środków unijnych województwo śląskie otrzymało na lata 2004 do 2006 przydział środków w wysokości 280 mln.euro, które rozdzielane będą w okresie dwóch lat na teren całego województwa poprzez  zintegrowany program operacyjnego rozwoju  regionalnego. Tutaj wspomniał o skomplikowanej procedurze jaka obowiązuje  przy pozyskiwaniu tych środków przy czym zaznaczył, że istnieje  możliwość   poprawy wniosku złożonego wcześniej . Zainteresowanie funduszem unijnym jest ogromne bowiem  jak dotąd  złożonych  zostało  około 750 wniosków, na kwotę 2 mld złotych, co przewyższa o 60 procent fundusz przeznaczony dla naszego województwa.  Tutaj informował o środkach  jakie w pierwszej transzy otrzymał Ustroń na  remont sceny w MDK”Prażakówka” / 450 tys.zł./ dodał przy tym ,że  niemałe środki  dysponowane są z tych funduszy także na rzecz powiatu, przy czym  zaznaczył, że ich  przekazanie następuje na rzecz adresata    po wykonaniu danego zadania.

Następny z funduszy pomocowych funkcjonujący w naszym województwie dotyczy programu łagodzenia skutków restrukturyzacji górnictwa przy czym kwota 200 mln. złotych przyznana  na ten  cel  w przeważającej części  przewidziana została  na rzecz poprawy  infrastruktury /2/3 całości środków/. Inny kierunek pomocy ma związek   z lokalnymi przedsiębiorcami  a zaplanowana w tym funduszu  kwota 2 mln zł.  dotyczy   wykonywania  zadań przy   remontach  i modernizacji dróg w danym terenie przez  tamtejszych  wykonawców.  Inną  formą pomocy dla samorządów  jest natomiast Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ,gdzie można pozyskać środki bądź to w formie dotacji bądź też pożyczki  - z możliwością jej częściowego umorzenia.

Z działań  jakie radny  realizował na rzecz naszego miasta wymienił  interwencje jakie podejmował  u projektantów i wykonawców obwodnicy   w  przedmiocie  przystosowania   zjazdu z ulicy  Pod Grapą do obwodnicy
- warunków tam  panujących oraz  uruchomienia przejścia dla pieszych i 
pozyskania środków na dokończenie budowy sali gimnastycznej przy SP nr 6 w Ustroniu-Nierodzimiu / interwencja u Marszałka Sejmiku/ . Sprawy te zostały załatwione pomyślnie .

W dyskusji   mówiono o    innych błędnych rozwiązaniach jakie zastosowano  przy  wspomnianej  obwodnicy  . Radny J.Waszek wskazał tutaj na  wadliwe połączenie obwodnicy z ulicą Wiślańską  w  pobliżu Obłaźca, co potwierdził wiceprzewodniczący S.Malina dodając, że budowa tak krótkiego odcinka nie rozwiązuje problemu korków nagminnie powstających  w tamtym rejonie. Podobne stanowisko prezentowała radna M.Szczotka , która wskazując nadto  na brak przejść  dla pieszych   oraz kolizyjne zjazdy z Poniwca w kierunku centrum twierdziła, że obwodnica  „ od początku „ została źle zaprojektowana.

Wcześniej  wiceprzewodniczący  S.Malina pytał  o dalsze plany  związane z    budową obwodnicy a wracając do tematu restrukturyzacji górnictwa  wskazał na konieczność objęcia pomocą  także pracowników górniczych domów wczasowych będących własnością kopalń ,  tracących często pracę, którzy aktualnie pozostają poza działaniami  jakimi są objęte osoby zwalniane z pracy w  górnictwie.

Z innych podjętych w dyskusji głosów radny W.Śliż  pytał , czy  przebudowa ulicy Dominikańskiej  będzie współfinansowana z funduszy pomocowych, radny J.Kurowskim prosił o poparcie wszystkich wniosków  składanych  o przydział środków  finansowych  dotyczących  naszego miasta a p.Wł.Majętny z Zarządu Osiedla Polana prosił o  interwencję w sprawie budowy wiat na przystankach autobusowych, które  zlikwidowano w trakcie  prac prowadzonych   przy budowie obwodnicy.

4.       Informacja dotycząca przekazania części zasobów Mieszkaniowych do  Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Ustroniu

Pisemną informację do tego punktu porządku obrad radni otrzymali w  zestawie materiałów sesyjnych zatem Naczelnik Wydz.Mieszkaniowego E.Sowa ograniczyła się w swojej wypowiedzi jedynie do informacji na temat   aktualnej ilości lokali stanowiących  mieszkaniowy zasób gminy  miasta /365/ . Jak wyjaśniła po   przekazaniu  części tych lokali  do TBS-u  miasto będzie dysponowało  195-ciu lokalami  z czego    103  -  to lokale  komunalne.

W dyskusji radna K.Brandys  interesowała się, czy została opracowana kalkulacja czynszu dla  mieszkań, które będą przekazane do TBS-u  a także,  czy jest planowany    wzrost tego  czynszu do wartości  obowiązującej aktualnie w TBS-ie.

Odpowiadając  Prezes B.Bogdan wyjaśnił, że tego rodzaju podwyżka nie jest planowana stąd   po przekazaniu mieszkań komunalnych do TBS-u  wysokość dotychczasowego czynszu pozostanie bez zmian.

Projekt przekazania mieszkań komunalnych do zasobów TBS-u analizowała Komisja Architektury, Inwestycji , Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej  nie wnosząc żadnych zastrzeżeń  do przedstawionej propozycji.

Materiały dotyczące  tego punktu porządku obrad  stanowią załącznik nr 3 do protokołu.

5.       Informacja o realizacji zadań inwestycyjnych i remontów kapitalnych prowadzonych przez Urząd Miasta w 2004 roku

Jak informował Naczelnik Wydz.IGG A.Siemiński w materiale informacyjnym przekazanym  radnym  szczegółowo przedstawione zostały  wszystkie zadania inwestycyjne i remontowe jakie zaplanowane zostały  w ubiegłorocznym budżecie miasta.  Wykonane inwestycje ujęto  w pięciu grupach tj. drogi gminne, drogi powiatowe, wodociągi i kanalizacja, obiekty kubaturowe, oświetlenie uliczne.
Wszystkie z zaplanowanych w roku ubiegłym zadań zostały wykonane z wyjątkiem oświetlenia na ulicy Leśnej  w związku z  niedotrzymaniem terminów wykonania decyzji na budowę koniecznej do uruchomienia tego zadania. Poza planowanymi zadaniami zrealizowano  w roku ubiegłym szereg dodatkowych robót na drogach zarówno miejskich jak i powiatowych . Roboty  finansowane były  ze środków dodatkowo pozyskanych do budżetu. W tym miejscu  Przewodnicząca E.Czembor zwróciła uwagę radnych, że podjęcie dodatkowych prac możliwe było dzięki elastycznej  polityce budżetowej miasta jako że środki dodatkowo pozyskiwane są     każdorazowo  natychmiast wprowadzane   do budżetu,   z jednoczesną ich dyspozycją na rzecz 
realizacji konkretnego zadania.

Nie podjęto dyskusji . Materiał przygotowany do tego punktu porządku obrad uzyskał pozytywną opinię Komisji Architektury, Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej   stanowiąc załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

6.       Podjęcie uchwał w sprawach :

A/ zmiany  uchwały Nr XXV/208/2004 Rady Miasta Ustroń z dnia 28 października 2004 r. dotyczącej przyjęcia na rok 2005 programu współpracy Miasta Ustroń
z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego

            Projekt powyższej uchwały  wynikał z konieczności uporządkowania  zasad współpracy miasta z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego  bowiem w trakcie rozstrzygania konkursu   na realizację zgłoszonych zadań niektóre z wniosków obejmowały także  zadania nie ujęte w uchwalonym programie. Pierwsza z przedstawionych propozycji dotyczyła zmiany punktu  traktującego m.in. o szkoleniu sportowym oraz rezygnację z dotychczasowego zapisu, który  pozwalał na realizację zadań tam zapisanych  wyłącznie na rzecz  młodzieży. Następne propozycje sprowadzały się do sprecyzowania   pojęcia  współpracy ze  społecznościami innych państw oraz  promocji naszego miasta.

Podejmując w tym miejscu głos  radny S.Bałdys  pytał, czy Urząd posiada    bilans  współpracy  miasta z miastami partnerskimi. Radny  zainteresowany był przede wszystkim ekonomicznym aspektem tej współpracy  a w szczególności wykazaniem,  czy  miasto tytułem realizacji tego zadania ponosi więcej kosztów, czy też zysków.  
     Odpowiadając Burmistrz I.Szarzec stwierdził,  że opracowanie takiego bilansu byłoby trudne  z uwagi na brak informacji o środkach jakie miasta partnerskie asygnują ze swoich budżetów na ten cel  a przede wszystkim fakt że współpraca ta-  prowadzona w zasadzie we wszystkich dziedzinach -  realizowana jest w formie wymiany  tj. bez konieczności pokrywania przez  uczestników należnych kosztów. 
Tutaj Burmistrz podał przykład współpracy partnerskiej z X-ą Dzielnicą Budapesztu, gdzie w ramach tego typu wymiany uczestniczyły dotychczas kluby sportowe, zespoły kulturalne, szkoły  a także  inne, 
miejskie organizacje.

Do pytania radnego ustosunkowała się także Przewodnicząca E.Czembor  wyjaśniając, że zgodnie z przyjętą zasadą koszty pobytu  uczestników pokrywane są przez stronę zapraszającą zaś koszty podróży we własnym zakresie pokrywają zapraszane osoby. Następnie głos zabrał  Wiceprzewodniczący S.Malina, który przypomniał radnemu, że zgodnie z przyjętym na rok bieżący planem pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki  – której także  radny jest członkiem –  zaplanowano dyskusję nad  informacją dotyczącą współpracy partnerskiej. Nadto temat ten przewidziany został  w projekcie planu pracy Rady na rok bieżący  na sesję Rady  w miesiącu kwietniu.

Zarówno ten projekt uchwały, jak i dwa następne uzyskały pozytywną opinię Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa a ponieważ innych uwag nie wniesiono Przewodnicząca E.Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego projekt powyższej uchwały podjęty został większością głosów bowiem

                        -           za podjęciem uchwały głosowało            -           14-tu radnych

                        -           wstrzymał się od głosu                          -             1-n radny

Uchwała Nr XXVIII/243/2005 zmieniająca uchwałę w sprawie programu współpracy miasta Ustroń z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego stanowi załącznik nr  5 do protokołu.

B/ zmiany uchwały budżetowej  na rok 2005

            Jak poinformowała Skarbnik Miasta M.Komadowska  proponowane w projekcie uchwały zmiany dotyczyły załącznika do  budżetu traktującego o wysokości dotacji dla organizacji pozarządowych oraz innych instytucji  i wynikały  ze zwiększenia środków na cele stowarzyszeń działających na rzecz promocji miasta, edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej.

            Nie podjęto dyskusji   poddany pod głosowanie projekt powyższej uchwały radni przyjęli większością głosów

                        -           za podjęciem uchwały głosowało                       -           14-tu radnych

                        -           wstrzymał się od głosu                                      -           1-n radny

Uchwała Nr XXVIII/244/2005 w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2005 stanowi załącznik  nr 6 do protokołu.

C/ zmian w budżecie miasta na rok 2005

            Następny z projektów uchwał związany z budżetem miasta  dotyczył zarówno  zwiększenia   dochodów / udział miasta w podatku od osób fizycznych/ , jak i  ich zmniejszenia   w dziale różnych rozliczeń  w zakresie części oświatowej ogólnej subwencji.  Propozycje wydatkowania środków pozyskanych w ogólnym rozliczeniu zmian w dochodach  zadysponowano  po stronie wydatkowej  na rzecz  realizacji wydatków bieżących w dziale kultury  oraz dotacji dla Stowarzyszeń.

            Nie wniesiono  pytań.  Poddany pod głosowanie projekt powyższej uchwały podjęty został jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/245/2005 w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2005 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

D/  zwolnienia z obowiązku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości w drodze przetargu

            Jak informował Naczelnik Wydziału IGG A.Siemiński      projekt przedłożonej uchwały stanowił konsekwencję uchwały   o przeznaczeniu do zbycia nieruchomości przy ul.Konopnickiej, którą została podjęta przez Radę  w m-cu listopadzie, na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” zainteresowanej budową na tym terenie budynków mieszkalnych.

Zarówno ten projekt  uchwały jak i   dwa kolejne  dotyczące odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości przy ulicach Daszyńskiego  oraz Wczasowej uzyskały pozytywne opinie Komisji Architektury, Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy czym informując o stanowisku Komisji, jej  Przewodniczący  J.Waszek   wyjaśnił, że opinia dotycząca dzierżawy terenu przy obiekcie „Równica” podjęta została   dopiero w efekcie wyjaśnień jakie w tej sprawie przedstawił Naczelnik  A.Siemiński.

W podjętej dyskusji radny S.Bałdys ustosunkował się  przede wszystkim do propozycji przekazania w dzierżawę terenu przy ul.Daszyńskiego właścicielowi obiektu Równica. Radny uznał ten pomysł za kontrowersyjny nie tylko z uwagi na  brak bliższych informacji   o dalszych zamiarach inwestora ale także opieszałości w realizowanej aktualnie modernizacji byłego hotelu „Równica”.  Proponował zatem by wcześniej zainteresowano się nie tylko skutkami tego „pociągnięcia” ale także zasłyszaną przez niego informacją o zamiarze rozbudowy istniejącego obiektu - i wystosowanie zaproszenie do   inwestora,  by   swoje dalsze plany inwestycyjne przedstawił na jednej z  najbliższych sesji Rady.

Natomiast radny K.Kubala podejmując głos wrócił  do omawianego projektu  uchwały  przekazania SM „Zacisze” terenu obecnych ogródków działkowych w wieczyste użytkowanie. Radny sugerował by , w związku z zamierzoną tam budową  domów mieszkalnych przez wspomnianą Spółdzielnię, miasto na bieżąco wykonywało kontrolę  realizowanej budowy   w kontekście  wcześniejszych planów lokalizowania w tamtym rejonie także   placu zabaw.   W tym miejscu radny J.Waszek zwrócił uwagę radnego, że obecny na komisji prezes SM”Zacisze” przedstawił dokładne  plany zabudowy tego terenu  efektem  czego  zmieniono usytuowanie drogi dojazdowej  na okres  prowadzonej budowy , natomiast  Przewodnicząca E.Czembor przypomniała, że  w tym terenie funkcjonuje już  plac zabaw dla dzieci.

            Podejmując ponownie głos w dyskusji radny S.Bałdys  stwierdził, że zamiar budowy w tym miejscu  budynków mieszkalnych wywołuje jego mieszane uczucia jako, że z jednej  strony wprawdzie zwiększy się ilość mieszkań w mieście to jednak z drugiej doprowadzi się do nadmiernego zagęszczenia budownictwa w tej części miasta – o czym, sygnalizują  także osoby mieszkający w tym sąsiedztwie. Reasumując swoją wypowiedź radny  poparł propozycję swojego  przedmówcy by miasto przyjrzało się dokładnie  warunkom zabudowy dla tej inwestycji.

            Nie podjęto dalszej dyskusji zatem Przewodnicząca E.Czembor zarządziła głosowanie nad projektem powyższej uchwały w wyniku  którego  uchwała  podjęta została jednogłośnie przez 15-tu radnych uczestniczących w sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/246/2005 w sprawie zwolnienia z obowiązku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości w drodze przetargu stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

E/  odstąpienia od obowiązku przetargowego zawarcia umowy dzierżawy na okres powyżej 3 lat nieruchomości położonej w Ustroniu przy ul.Daszyńskiego

Podobnie jak poprzedni,  także ten projekt uchwały stanowił konsekwencję listopadowej  uchwały Rady w której wyrażona została zgoda na przeznaczenie  do dzierżawy terenu komunalnego sąsiadującego z obiektem hotelu Równica  zgodnie ze stosownym  wnioskiem złożonym przez właścicieli tej nieruchomości. 

W podjętej dyskusji Przewodnicząca E.Czembor odniosła się do głosu radnego S.Bałdysa, który ustosunkował się  do powyższego projektu uchwały w trakcie dyskusji nad sprawą dot. ul.Konopnickiej.  Przewodnicząca nie zgodziła się z prezentowanym tam stanowiskiem radnego   stwierdziła bowiem, że   Rada wypowiedziała się na temat konieczności budowy parkingu przy hotelu  w trakcie podejmowania uchwały wyrażającej zgodę na przeznaczenie do dzierżawy terenu komunalnego przy  ul.Daszyńskiego.  Natomiast radna M.Szczotka  uznała za wskazane by inwestor tego terenu przedstawił swoje zamierzenia inwestycyjne  na jednej z sesji Rady.

Pozytywna opinia problemowej Komisji Rady do tego projektu uchwały przedstawiona została przy omówieniu poprzedniego projektu uchwały a ponieważ nie zgłoszono innych głosów do dyskusji Przewodnicząca E.Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego projekt powyższej uchwały został podjęty jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.

Uchwała Nr XXVIII/247/2005 w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na okres powyżej 3 lat nieruchomości położonej w Ustroniu    stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

F/  odstąpienia od obowiązku przetargowego zawarcia umowy dzierżawy na okres powyżej 3 lat nieruchomości położonej w Ustroniu przy ul.Wczasowej oraz ustanowienia służebności

            Także  powyższy projekt  uchwały stanowił pochodną  uchwały o przeznaczeniu nieruchomości do dzierżawy,  podjętej przez Radę w m-cu listopadadzie ubr.

Dyskusji nie podjęto a ponieważ Komisja Architektury , Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej pozytywnie zaopiniowała przedłożony projekt uchwały Przewodnicząca E.Czembor  zarządziła głosowanie w wyniku którego uchwała podjęta została jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/248/2005 w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargowego zawarcia umowy dzierżawy  stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

G/ zmiany  uchwały Rady Miasta Nr XXVII/237/2004 z dnia 16 grudnia 2004 r. zatwierdzającej Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok

            Proponowana w tym projekcie uchwały   zmiana  Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynikała z rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody w którym zwrócono  uwagę na konieczność uzupełnienia tego programu o punkt dotyczący wynagrodzenia dla członków komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wprawdzie jak informował Burmistrz I.Szarzec  sprawa ta  została unormowana uchwałą Rady z 1997 roku to jednak  gmina zobowiązana jest do wprowadzenia tych ustaleń w formie odrębnego punktu do Miejskiego Programu.

            Pytań nie wniesiono. W wyniku zarządzonego głosowania uchwała jak wyżej została  podjęta  jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/249/2005 w sprawie zmiany uchwały zatwierdzającej Miejski Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2005 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

H/  uchylenia uchwał Rady Miasta Ustroń w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za odbieranie stałych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

            Podobnie projekt tej uchwały został przedstawiony pod obrady Rady w związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody w którym zwrócił on  uwagę, że zakres podjętej przez Radę uchwały  w przedmiocie ustalenia górnych stawek opłat za odbieranie stałych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wykracza poza delegację wynikającą z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  a nadto  ingeruje w tych usługach  w wolny rynek .  Jak informował Burmistrz I.Szarzec dotychczasowy sposób ustalania opłat przyjęty został przez mieszkańców w trakcie tzw. referendum śmieciowego a  coroczne stawki odbioru odpadów ustalane były stosownymi uchwałami Rady i jak dotąd nie był kwestionowany przez organ nadzorczy Wojewody jednak  miasto zostało zobowiązane do unormowania tej kwestii w związku z czym pod obrady Rady skierowany został stosowny projekt uchwały. W konsekwencji podjęcia tej uchwały   górna stawka dot. odpadów nie będzie obowiązywała w mieście a odbiór realizowany będzie na podstawie zawartych umów. Odpowiadając dalej na pytanie  radnego S.Bałdysa Burmistrz  informował, że miasto posiada zapewniony odbiór  śmieci na wysypiskach na okres kilkunastu lat.

            Dyskusji nie podjęto. Projekt uchwały poddany   głosowanie został jednogłośnie przyjęty przez 15-tu radnych obecnych na sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/250/2005 w sprawie uchylenia uchwał Rady Miasta w sprawie ustalenia górnych stawek  opłat za odbieranie stałych odpadów komunalnych   stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

I/ odpowiedzi na skargę p.Piotra Kluzik do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach

            Projekt powyższej uchwały przedstawiony został pod obrady Rady w związku  ze skargą jaką do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego  złożyła w imieniu skarżącego P.Kluzika ,  jego pełnomocnik . Skarga dotyczyła uchwalonego planu miejscowego zagospodarowania  przestrzennego obejmującego także część  parcel gruntowych przy ul.Równica  stanowiących własność skarżącego  , który w treści zarzucał, że przy  uchwaleniu  tego  planu  posłużono się sfałszowanym   opracowaniem „Prognozy skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze”. Wcześniej skarżący wezwał Burmistrza Miasta przez swojego pełnomocnika do usunięcia naruszenia prawa  a ponieważ  udzielone w tej sprawie   przez Burmistrza wyjaśnienia nie  zadowoliły skarżącego  skierował  ostatecznie do WSA  swoją skargę. W odpowiedzi na skargę jaka została załączona do projektu uchwały ponownie ustosunkowano się do zarzutów skarżącego jednocześnie wnosząc o jej odrzucenie z uwagi na upływ terminu do jej wniesienia.

            Pytań nie wniesiono zatem Przewodnicząca E.Czembor poddała projekt uchwały pod głosowanie w wyniku czego uchwała podjęta została przez Radę większością głosów bowiem

                        -           za podjęciem uchwały głosowało            -           14-tu radnych

                        -           wstrzymał się od głosu                          -            1-n radny

 Uchwała Nr XXVIII/251/2005 w sprawie odpowiedzi na skargę stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

J/ uchwalenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2005 roku

            Do planu kontroli przedłożonego pod obrady Rady Przewodnicząca E.Czembor zgłosiła wniosek Komisji Koordynacyjnej  o jego uzupełnienie poprzez dopisanie  w m-cu lutym  br. analizy funkcjonowania w mieście jednostek pomocniczych – osiedli.  Wniosek  został podjęty z uwagi na upływ 4-letniej kadencji Zarządów w osiedlach Polana, Poniwiec, Hermanice, Lipowiec i Nierodzim.

            Nie zgłoszono innych wniosków, nie podjęto także dyskusji zatem  po uzupełnieniu planu kontroli o zapis zgodny ze zgłoszonym wnioskiem Przewodnicząca E.Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego wymieniona wyżej uchwała podjęta została jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/252/2005 w sprawie uchwalenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na I półrocze 20054 roku stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

K/ wyborów Zarządów i Przewodniczacych Zarządów Osiedli Ustroń-Polana, Ustroń-Poniwiec, Ustroń-Hermanice, Ustroń-Lipowiec i Ustroń-Nierodzim

            Na wniosek byłych zarządów osiedli Hermanice, Nierodzim i Lipowiec dokonano zmiany terminów proponowanych w projekcie uchwały  ustalając  dla :

-          Hermanic dzień wyborów na 10 marca br.

-          Nierodzimia dzień 07 marca br.

-          Lipowca 11 marca br.

W każdym z osiedli rozpoczęcie ogólnego zebrania mieszkańców na którym przeprowadzone zostaną wybory  ustalone zostało na godzinę 17-tą.

            Po wprowadzeniu powyższych zmian do projektu uchwały Przewodnicząca E.Czembor zarządziła stosowne głosowanie w wyniku którego uchwała podjęta  została jednogłośnie  przez 15-tu radnych uczestniczących w sesji.

            Uchwała Nr XXVIII/253/2005 w sprawie wyborów Zarządów i Przewodniczących Zarządów  stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

7. Interpelacje

            W okresie międzysesyjnym nie wniesiono  interpelacji zatem ten punkt porządku obrad uznany został za wyczerpany.

8.       Zapytania radnych i bieżące sprawy miasta

Podejmując głos w tym punkcie porządku obrad radny W.Sliż po raz kolejny powrócił do tematu modernizacji ulicy Dominikańskiej. Jego zaniepokojenie w tej sprawie wywołała   odpowiedź radnego Sejmiku Sląskiego w której informował on, że  wniosek o finansowanie tego zadania  nie został przez Powiat do tej pory zgłoszony do odpowiedniego funduszu. Radny wyraził także żal,że o tym fakcie Burmistrz nie poinformował wszystkich zainteresowanych. Takie  stanowisko Burmistrz  uznał za nieporozumienie   bowiem -  jak  przypomniał -  ustalenia jakie wcześniej  z Radą zostały dokonane w zakresie udziału miasta w tej inwestycji dotyczyły  wyłącznie zawarcia porozumienia z Powiatem o finansowanie z miejskiego budżetu realizacji projektu modernizacyjnego tej drogi. Takie porozumienie  zostało przez miasto podpisane zatem   podjęcie dalszych  czynności należało  do kompetencji   Starostwa. Według posiadanej przez Burmistrza informacji  temat ten został podjęty przez Starostwo  a opóźnienia przy składaniu wniosku są wynikiem braku koniecznych dokumentów m.in. pozwolenia prawno-wodnego.

 Sprawy, które zgłosił do załatwienia  radny J.Śliwka dotyczyły :

-          ustalenia nowego miejsca w centrum Ustronia-Polany dla postoju  taxi,

-          rozpowszechnienie programu obchodów 700-lecia Ustronia poprzez   stosowne afisze  , ulotki bądź broszury,

-          pozytywnego załatwienia wniosków jakie zgłoszone zostały do projektu planu zagospodarowania przestrzennego miasta,

-          udzielenia odpowiedzi na pytanie postawione na jednej z wcześniejszych sesji
a dotyczące zmiany statusu naszego miasta na rzecz gminy wiejskiej.

Do tych spraw ustosunkował się  Burmistrz I.Szarzec. W pierwszej kolejności wyjaśnił , że z uwagi na brak  terenu miejskiego na tamtym terenie   wystąpił  do zarządcy drogi o udostępnienie dla potrzeb  postoju taxi,  dotychczasowej drogi prowadzącej przez centrum Polany. Odpowiadając dalej w sprawie wniosków i uwag zgłoszonych do planu informował, że ich większość  została  pozytywnie załatwiona przy czym  wnioski, które określił Burmistrz,  jako „ prawnie problemowe” w najbliższym czasie zostaną przekazane  do wiadomości Rady  łącznie z  całością materiału. Kontynuując wyjaśnienia  ustosunkował się do kolejnej ze zgłoszonych  przez radnego sprawy i tutaj poinformował, że zgodnie z aktualnymi przepisami  prawa nie ma możliwości by zrezygnować ze statutu miasta . Pisemna opinia w tej sprawie przekazana zostanie  do Rady  w dniu następnym po sesji.

            Głos następnie podjął radny S.Bałdys. Informując w pierwszej kolejności o zaplanowanym  na dzień 7 maja br.  międzynarodowym turnieju piłkarskim organizowanym w ramach obchodów 700-lecia Ustronia radny zwrócił się z apelem do Burmistrza  o sfinansowanie z budżetu miasta  kosztów tej imprezy w kwocie 5 tys.zł.    Następne sprawy , które przedstawił radny dotyczyły : - udzielenia odpowiedzi  na wnioski Zarządu Osiedla Ustroń Górny sformułowane  w trakcie ogólnego zebrania mieszkańców  adresowane do Komisji Koordynacyjnej Rady , - sporządzenia analizy wysokości opłaty cmentarnej w porównaniu do niektórych innych miejscowości naszego powiatu, -  rezygnacji z anonimowego głosowania przez podanie w protokołach z sesji informacji o  oddanych głosach   z jednoczesnym  podaniem  nazwisk radnych głosujących w danej sprawie.  Ostatnia ze spraw jaką radny przedstawił  dotyczyła zasłyszanych przez niego głosów mieszkańców, którym niektórzy urzędnicy  odmawiali dostępu  do uzyskania ważnych dla nich informacji oraz braku możliwości  uczestniczenia mieszkańców w sesjach Rady.

Do zgłoszonych spraw ustosunkowali się Przewodnicząca E.Czembor i Burmistrz I.Szarzec.  Jak stwierdziła Przewodnicząca nie jest prawdą jakoby mieszkańcy nie mogli uczestniczyć w sesjach Rady.  Sesje są bowiem  „otwarte”  i każda z zainteresowanych osób może w posiedzeniach  uczestniczyć  - bez prawa zabierania głosu , którym natomiast  dysponują    radni,  wybrani  przez mieszkańców jako ich przedstawiciele. Następnie głos zabrał Burmistrz I.Szarzec. Odpowiadając w pierwszej kolejności  w sprawie  opłaty cmentarnej Burmistrz wyjaśnił, że uchwalone stawki opłaty nie odbiegają od tych obowiązujących w sąsiednich miejscowościach przy czym   wysokość tych opłat jest zależna od  kosztów utrzymania cmentarza  w danym roku.

Zabierając głos Przewodniczący ZO Ustroń-Górny A.Gawlik mówił o możliwości  zgłoszenia miasta do promowanego przez prasę  programu  Gazety Wyborczej „Przejrzyste Miasto” w którym m.in.   proponuje się wprowadzenie do praktyki samorządu jawności głosowania co   - jego zdaniem – jest wskazane bowiem  będzie zmuszało  głosujących do  „innego” działania. Następnie poruszył sprawę miejskiego Biuletynu Informacji Publicznej. Tutaj zwrócił uwagę na  opóźnienia z jakim są tam wprowadzane  materiały informacyjne. Uwaga ta dotyczyła m.in.  protokołów z sesji Rady a także uchwał Rady   figurujących  w Biuletynie – jak stwierdził -   w postaci pustych haseł , których nie można odczytać.  Pozostałe uwagi p.A.Gawlika dotyczyły braku odpowiedzi ze strony Urzędu i Rady na wnioski Zarządu Osiedla w sprawie  używania w mieście petard , analizy statutów osiedli oraz struktury płac w Miejskim Domu Spokojnej Starości.

Do sprawy statutów osiedli ustosunkowała się Przewodnicząca E.Czembor, która zgłoszony w tej sprawie wniosek  uznała za bezzasadny w sytuacji  kiedy stosowna uchwała  w tym przedmiocie  podjęta została przez Radę większością głosów. Tutaj Przewodnicząca         nawiązując do niektórych  wniosków Zarządu zwróciła uwagę by w swojej działalności osiedla „ nie myliły pojęć”  przypomniała zatem , że  ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie sytuuje osiedla   w pozycji  jednostek  pomocniczych Gminy stąd osiedla powinny  w tym aspekcie realizować  swoje zaangażowanie w spraw miasta.                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Z innych spraw jakie zostały przedstawione w tym punkcie porządku obrad   p.R.Siwiec z  osiedla Poniwiec interweniował w sprawie regularnego  odśnieżania i  „posypywania” ulicy Lipowej na odcinku od ul.Katowickiej II w dół,  który faktycznie stanowi jedyne zejście z osiedla w kierunku centrum. Następna uwaga dotyczyła  zawężania jezdni ulic Akacjowej i Lipowej w trakcie ich odśnieżania. Tutaj zwrócił się   z prośbą o  dokładne odśnieżanie   poboczy z uwagi na istniejący tam ruch zarówno pieszych, jak i pojazdów samochodowych . Przewodnicząca  K.Kukla z Zarządu Osiedla Ustroń Górny prosiła o przekazanie   podziękowania za trafny wybór hejnału miasta zarówno komisji konkursowej jak i pozostałym osobom  zaangażowanymw tej sprawie.

9.       Propozycje tematów na sesje Rady Miasta na rok 2005

Do przedstawionego  planu sesji tematycznych na rok 2005 radni nie wnieśli innych propozycji. Plan ten został przyjęty przez Radę bez uwag i stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Ustalono także , że na następnej sesji Rady odtworzony zostanie    hejnał miasta  co wcześniej wnioskowała   p. K.Krysta  /Zarząd Osiedla Ustroń Dolny/.

10. Sprawy bieżące Rady Miasta

            W pierwszej kolejności  Przewodnicząca E.Czembor  zwróciła się do radnych
o dokonanie przez nich analizy swojej absencji  na posiedzeniach Rady . Zestawienie w tej sprawie każdy z radnych otrzymał przed rozpoczęciem sesji a następnie przypomniała przewodniczącym  komisji  Rady o przedłożeniu planów pracy komisji na rok bieżący.

Ustalono termin następnej sesji /24.02./ oraz posiedzeń komisji koordynacyjnej
/ 07.02. i 21.02/ a także komisji   architektury, inwestycji, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej /17.02.br/.

11.Zakończenie

Wobec wyczerpania porządku obrad sesji  Przewodnicząca E.Czembor podziękował radnym oraz zaproszonym gościom uczestniczącym w  obradach a następnie ogłosiła zamknięcie sesji.

Sesja zakończyła się o godz.17,30.

Prot. I.Hernik 

Powrót

Ukryj komentarz

Komentarz

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
Protokół z sesji Rady Miasta Ustroń z dnia 27 stycznia 2005 r.
Podmiot udostępniający informację:
Wydział Administracji Elektronicznej - UM Ustroń
Informację opublikował:
Data publikacji:
07.03.2005 09:58
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
09.03.2005 15:10

Rejestr zmian dokumentu

09.03.2005 15:10 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
09.03.2005 14:54Dodano załącznik "Protokół z sesji Rady Miasta Ustroń z
dnia 27 stycznia 2005 r."
(Marek Landowski)
09.03.2005 14:52 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
09.03.2005 14:40 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
09.03.2005 14:39 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
09.03.2005 13:48 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:51 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:43 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:39 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:38 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:38 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:34 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:34 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:33 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:32 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:31 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:23 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:23 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:22 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 10:12 Edycja dokumentu (Marek Landowski)
07.03.2005 09:58 Utworzenie dokumentu. (Marek Landowski)